Evreni Ara’ma!

        Ne zaman, bütün Evren’i anlamayı ve üzerine çalışma yapmayı bırakacağız? Bunu gerçekten düşünüyorum. Çünkü bütün teorilerin, masalların, mitolojilerin ve dinletilerin hepsi  ve hepsi kendinde arıyorlar, bütün Evren’i. Neden bu kadar kendinde aramak varken, dışarıda arar ki insan? Çünkü açıklama yapmak için, insanların açıklayamayacağı şeyleri, kendi gibilerle söz birliği yapıp açıklayacaklar ve sende oturup “-Vayyyy be!” diyeceksin değil mi?

        Bilim adamlarının herşeyi kabuller üzerine yaptığını ne zaman anlayacağız. Bir referans noktası ya da değeri aldığı zaman dedikleri doğru. Mesela sıfırı referans alırsan iki metre gitmek evet ikinci metrede olmak demektir. Ancak üçüncü metreyi referans alırsan beş metre gitmiş olursun ve yine başkalarına göre başka uzaklıkları aşmış olursun. Bağıl hareket diyorlar buna. Bizde onların dediği ne varsa direk kabul ediyor ve referanslarını doğru buluyoruz. Ama siz istediğinizde  kendi referansınızı kendiniz alamazsınız, çünkü siz kimsiniz ki onlara kıyasla? Asıl sorun orada başlıyor işte.

        Biri de çıkıp “-Ben, benim ! Önce kendimi bilmeli ve sonrasında kendimi gerçekleştirmeliyim. Kendimi bildikten sonra kabul, referans almak yerine emin olmak ve onun üzerine ilerlemek istiyorum!” demiyor ki !

Çünkü alışılmış ve kabul görülmüş olanı kabul etmek kolaydır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir